Rusi druhýkrát majstrami Európy, po rozstrele zdolali Talianov

17.05.2013 Celý región

Žilina 17. mája (TASR) - Ruskí futbaloví reprezentanti do 17 rokov sa stali víťazmi M tejto vekovej kategórie. V piatkovom finále zdolali v Žiline Talianov 5:4 po jedenástkovom rozstrele, v riadnom hracom čase sa zápas skončil bezgólovou remízou. O víťazný zásah sa postaral Sergej Makarov a pomohol tak svojmu tímu k druhému titulu európskych šampiónov.

V hľadisku žilinského štadióna nechýbal ani prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Michel Platini, ktorý na Slovensko pricestoval pár hodín pred začiatkom duelu, aby Rusom odovzdal víťaznú trofej.

Taliansko - Rusko 0:0, 4:5 po jedenástkovom rozstrele
Jedenástkový rozstrel: Di Molfetta nedal, Cerri dal, Sciacca nedal, Capradossi dal, Dimarco dal, Parigini dal, Palazzi nedal - Šejdajev dal, Chodžanljazov dal, Paršikov nedal, Buranov dal, Gasilin nedal, A. Makarov dal, S. Makarov dal.
ŽK: Vido - Paršikov, Žemaletdinov.
Rozhodovali: Sidiropoulos (Gr.) – Kostadinov (Mac.), Storey (S. Ír.),
3412 divákov

Od úvodu boli aktívnejší mladí Taliani, ktorí sa neustále tlačili pred ruskú bránku. Do prvej šance sa v 2. minúte dostal Luca Vido, ale jeho strela iba preletela nad súperovu bránku. O chvíľu na to Palazzi vysunul do úniku Steffeho, ktorému sa ale pod nohy stihol vrhnúť ruský brankár a zmaril tak dobrú šancu. Taliani svoj tlak stupňovali a v 15. minúte ich mohol poslať do vedenia Capradossi, jeho odhlavičkovanú loptu po rohu Mitrjuškin s námahou vyrazil. V 33. minúte Dimarco svojím pokusom opäť zamestnal ruského gólmana, ktorý si však držal čistý štít.

Po zmene strán pokračovali v útočnej snahe mladíci z Apeninského polostrova. V 42. minúte však Cerri z blízka napálil loptu iba do súperovho brankára. Pred ruskou svätyňou následne pohrozil Vida, ale Mitrjuškin svoj tím podržal. Ruskí hráči sa s veľkými ťažkosťami dostávali pred súperovu bránku a nedokázali si vytvoriť vyloženú šancu. V 61. minúte striedajúci Gasilin predsa len prenikol cez taliansku obranu, no súper jeho strelu zblokoval. V 76. minúte opäť horelo pred talianskou bránou, keď hlavný rozhodca po faule na hranici šestnástky nariadil priamy kop. K lopte sa postavil Buranov, no jeho strela minula pravú tyč. V riadnom hracom čase sa ani jedna strana gólovo nepresadila a rozhodnúť musel až penaltový rozstrel. V ňom mali viac šťastia ruskí reprezentanti, keď o víťazný zásah sa postaral Sergej Makarov a zabezpečil tímu druhý titul majstrov Európy.

Daniele Zoratto, tréner Talianska: „Chcel by som povedať, že to bol naozaj dobrý zápas. Hrali proti sebe dva dobré tímy. No ako vieme, osud futbalu je celý o akejsi lotérii. Nikdy neviete, či vyhráte alebo prehráte. Prehra v tomto finále ma mrzí najmä kvôli chlapcom, ani nie tak kvôli sebe. Môžem povedať, že gratulujem Rusku. Zaslúžene vyhrali tento zápas a celý európsky šampionát a dúfam, že takáto príležitosť sa nám v budúcnosti ešte niekedy naskytne.“

Dmitrij Chomucha, tréner Ruska: „Dnes proti nám stál veľmi silný a veľmi kvalitný súper. Bohužiaľ, penalty sú čisto len lotéria a o náhode. Dnes sme mali viac šťastia ako talianska reprezentácia. No myslím, že sme odohrali dobrý zápas, a preto ďakujeme za dnešné stretnutie.“